Právě se nacházíte: home page » Otázky a odpovědi

Otázky a odpovědi

Kategorie: Subjekt:

Oblast podpory:

Pro vybrání více položek nebo zrušení výběru podržte klávesu Ctrl.
Je pravda, že na každou opravu a rekonstrukci musí v pasivním domě přijít speciální odborník?
Zobrazit detail »    Zobrazit odpověď »
Není to pravda. Nemusí se jednat o speciálního odborníka, ale musí být seznámený se zásadami výstavby pasivních domů. To se týká všech profesí podílejících se na výstavbě, ale i rekonstrukci či opravách pasivního domu.
V čem je pasivní dům lepší než normální dům postavený kvalitně?
Zobrazit detail »    Zobrazit odpověď »
Určitě jistotou, kterou poskytuje uživatelům do budoucnosti, že nebudou tolik závislí na cenách energie. Dále je to vyšší kvalita vnitřního prostředí a komfort díky řízenému větrání a kvalitní tepelné izolaci. Předpokládá se také, že pasivní dům si o mnoho lépe udrží svou cenu na trhu nemovitostí.
Je pravda, že pasivní domy se často zabudovávají do země, skoro jako bunkry?
Zobrazit detail »    Zobrazit odpověď »
Není to pravda. To jestli je dům zabudován do země nebo bude klasicky nad zemí nemá vůbec vliv na to, jestli bude pasivní nebo ne. Je možnost pasivní domy zabudovat i částečně do země, ale jedná se o dražší variantu, jelikož kubík prostoru zabudovaného pod zemí je vždycky dražší než kubík nad zemí. Používají se v takových případech materiály, na které jsou kladeny vyšší technické požadavky, jsou dražší a současně mají větší ekologickou stopu.
V které fázi dokončování stavby máme provést blower-door test?
Zobrazit detail »    Zobrazit odpověď »
Měření vzduchotěsnosti, tzv. blower-door test, se pro přidělení dotace provádí metodou „B“, která slouží k ověření těsnosti prosté obálky budovy za vyloučení technologických průchodů (kanalizace, vzduchotechnika, kouřovody aj.). Provádí se tedy v době, kdy je obálka budovy dokončena, ale ještě je možný přístup k hlavní vzduchotěsnicí vrstvě a lze ji v průběhu testu opravit, bude-li to potřeba.
Jaká je odpovědnost projektanta?
Zobrazit detail »    Zobrazit odpověď »
Podstatná role projektanta se velmi výrazně promítá do jeho odpovědnosti. Chybným posudkem může projektant poškodit klienta nebo také vyhlašovatele programu - Ministerstvo životního prostředí, což se po odhalení může promítnout opět jako poškození klienta, který bude muset vrátit dotaci. Projektant se může chránit pouze pečlivou prací a dobrou pojistkou, ze které případnou škodu nahradí. Klient se může bránit dobrou smlouvou s projektantem, která by zahrnula výše uvedená rizika.
 Je zajištění stavebního dozoru podmínka nebo pouhé doporučení?
Zobrazit detail »    Zobrazit odpověď »
Program Zelená úsporám je financován z veřejných zdrojů. Z tohoto důvodu je stavebník povinen zajistit technický dozor. Může ho provádět projektant nebo jiná způsobilá osoba, která nemusí být autorizována. Z hlediska nezávislosti doporučujeme osobu, která není spjata s projektantem a v žádném případě nesmí být spjata s dodavatelem. Je velmi nerozumné si zajistit zateplení domu „na klíč", kdy jeden subjekt zajistí přípravu stavby, její provedení i stavební dozor.
Pokud je prudké slunce, je možné, že se solární panely přehřejí tak, že se poškodí? Nemohou způsobit požár?
Zobrazit detail »    Zobrazit odpověď »
Ne. Panely jsou konstruované dle přísných bezpečnostních předpisů. Části, ze kterých se kolektor skládá, jsou z nehořlavých materiálů. Navíc každý kolektor musí projít bezpečnostními zkouškami v akreditovaných zkušebnách.
Co se stane, když na solární panely pravidelně sedají ptáci nebo po nich lezou kočky? Nepoškodí se? Nemohou zvířatům ublížit?
Zobrazit detail »    Zobrazit odpověď »
Ne. Povrch kolektoru z borosilikátového skla je odolný nejen vůči poškrábání a jinému mechanickému poškození, ale i poškození chemickému (např. ptačí trus). Toto je také součástí laboratorních zkoušek (v rámci certifikace).
Je pravda, že se v kotlích na biomasu nesmí topit dřevem? Čím můžu topit?
Zobrazit detail »    Zobrazit odpověď »
Pokud je kotel konstruovaný výhradně na spalování pelet (tj. pelety jsou předepsaným palivem), nelze v něm spalovat dřevo. Každý zdroj na biomasu má výrobcem stanovený druh doporučeného paliva a tímto doporučením by se měl uživatel řídit. S tím souvisí i záruční podmínky poskytnuté výrobcem.
Je pravda, že se solární systém nedá dobře regulovat? V zimě nevyrobí potřebné množství teplé vody a v létě pak voda je tak horká, že se nedá používat?
Zobrazit detail »    Zobrazit odpověď »
Energetické zisky z termosolární soustavy v zimě klesají, nicméně dobře vyprojektovaná soustava zajistí dostatečný ohřev vody. Je však nutné mít ještě další zdroj energie (např. elektrický boiler) pro předehřev. Problematika letních přebytků získané tepelné energie ze solární soustavy se řeší jiným využitím teplé vody (např. pro ohřátí bazénu). Energetický zisk ze solární soustavy by měl pokrýt cca 50–70 % roční energetické potřeby budovy. V rámci projektové přípravy je nutné navrhnout velikost plochy kolektorů (tj. jejich počet) vzhledem k energetické potřebě budovy a možnostem slunečních zisků v lokalitě.
Počet nalezených dotazů 90, zobrazeny dotazy od 21 do 30
<< < [1] [2] 3 [4] [5] [6] [7] [8] [9] > >>
      sysel
      
xx2xx
SELECT SQL_CALC_FOUND_ROWS `detail`.`id` as `detail_id`, `detail`.`dotaz` as `detail_dotaz`, `detail`.`odpoved` as `detail_odpoved`, `detail`.`datum` as `detail_datum`, `detail`.`razitko` as `detail_razitko`, `detail`.`visible` as `detail_visible` , `typ`.`id` as `typ_id`, `typ`.`id_1` as `typ_id_1`, `typ`.`id_2` as `typ_id_2`, `subjekt`.`id` as `subjekt_id`, `subjekt`.`id_1` as `subjekt_id_1`, `subjekt`.`id_2` as `subjekt_id_2` , `op`.`id` as `op_id`, `op`.`id_1` as `op_id_1`, `op`.`id_2` as `op_id_2` FROM sfzp_faq AS `detail` INNER JOIN `sfzp_faq_sfzp_faq_typ` AS `typ` ON 1 AND (`detail`.`id` = `typ`.`id_1`) LEFT JOIN `sfzp_faq_sfzp_faq_oblast` AS `op` ON 1 AND (`detail`.`id` = `op`.`id_1`) INNER JOIN `sfzp_faq_sfzp_faq_subjekt` AS `subjekt` ON 1 AND (`detail`.`id` = `subjekt`.`id_1`) WHERE 1 AND (`detail`.`visible` = '1') GROUP BY `detail`.`id` ORDER BY `detail`.`datum` DESC LIMIT 20,10


Aktuality

09.01.2017 170 milionů na energeticky úsporné renovace veřejných budov

MŽP vyhlašuje třetí výzvu k podávání žádostí o dotaci pro budovy veřejného sektoru. Kromě budov sloužících k poskytování služeb zaměřených na zdravotní lázeňskou léčebně rehabilitační péči, pro které byla určena druhá výzva, je ve třetí výzvě možné nově žádat o dotaci i na nevyužívané veřejné budovy, u kterých nelze doložit reálnou spotřebu energie v předchozím období a nelze je proto podpořit v jiných dotačních programech.

11.12.2015 MŽP vyhlašuje druhou výzvu pro budovy veřejného sektoru

Na energeticky úsporné renovace veřejných budov je k dispozici 150 milionů korun. Žádosti o dotace začne Státní fond životního prostředí ČR přijímat 15. prosince 2015 v 10 hod.

23.03.2015 Změna úředních hodin krajských pracovišť

Od dubna budou úřední hodiny na krajských pracovištích SFŽP ČR sjednoceny pro všechny programy. Krajská pracoviště budete moci navštívit v pondělí, ve středu a v pátek.

23.12.2014 Aktualizace Směrnice MŽP č. 9/2009

Dne 22. prosince 2014 ministr životního prostředí Richard Brabec podepsal Dodatek č. 7 ke Směrnici MŽP č. 9/2009.

18.12.2014 Krajské pracoviště v Kladně končí

Krajská pobočka SFŽP ČR v Kladně bude ke dni 30. 12. 2014 zrušena. Žádosti, které administruje, budou převedeny na KP Praha - SFŽP ČR, Olbrachtova 2006/9, 140 00 Praha 4.

15.10.2014 Odstávka informačních systémů SFŽP ČR

Z technických důvodů budou od pátku 17. října od 16 hod do sobotních 17 hod všechny informační systémy SFŽP ČR mimo provoz.

10.09.2014 Ministr prodloužil program Zelená úsporám pro veřejné budovy

Program Zelená úsporám pro budovy veřejného sektoru byl prodloužen až do konce roku 2016.

19.06.2014 Upozornění na omezení služeb informačních systémů SFŽP ČR

Z technických důvodů proběhne ve středu 25. 6. od 17 hodin mimořádná odstávka všech informačních systémů SFŽP ČR a elektronické pošty. Systémy budou částečně zprovozněny ve čtvrtek 26. 6. od 10 hod, k plnému obnovení provozu dojde v 16 hodin.

21.03.2014 Program Zelená úsporám je v cílové rovince

V programu Zelená úsporám již bylo vyplaceno přes 20 miliard korun. Vyzýváme všechny žadatele, kteří mají dokládat realizaci provedených opatření, aby toto doložení neodkládali, ale provedli co nejdříve.

12.11.2013 Dodatek č. 6 ke Směrnici MŽP č. 9/2009

Dne 11. listopadu 2013 byl ministrem životního prostředí Tomášem Janem Podivínským podepsán Dodatek č. 6 ke Směrnici MŽP č. 9/2009. Dodatkem byla prodloužena doba trvání Programu Zelená úsporám a upraveny závazné termíny týkající se administrace žádostí o poskytnutí podpory. Součástí dodatku je také upřesnění některých administrativních procesů a podmínek poskytování podpory.

» Další aktuality >>


Nová zelená úsporám
 


 
NZU 2013


Partneři

Program Ministerstva životního prostředí administrovaný Státním fondem životního prostředí ČR
zaměřený na úspory energie a obnovitelné zdroje energie v rodinných a bytových domech
Oficiální web programu Zelená úsporám