Právě se nacházíte: home page » Aktuality
  • Tisk

Vánoční dárky, které obohatí i v budoucnuTisková zpráva

12.11.2010 - Zdá se, že i letošní Vánoce budou ve znamení úspor. V duchu tohoto trendu nabízí program Partnerství Zelená úsporám paletu energeticky nejúspornějších spotřebičů, které významně ulehčí rodinným rozpočtům a navíc do příštích Vánoc uspoří tisíce korun. Jednoduchou orientaci v těch nejúspornějších spotřebičích dostupných na našem trhu přináší webové stránky a logo projektu Top Kategorie - Energeticky úsporný výrobek.

Vánoce jsou pro domácnosti dobrou záminkou pro větší investice. „Málokdo sice najde zabalenou pračku přímo pod stromečkem, ale je pravdou, že se i tyto domácí spotřebiče prodávají v předvánočním období více," konstatuje Martin Sailer, generální ředitel CECED CZ - Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů, partner programu. Radost z dárku může znásobit i jistota nejlepšího výběru. Spolehlivým nástrojem pro výběr těch nejúspornějších spotřebičů je vedle webových stránek projektu také zelenobílé logo „Top kategorie" přímo na výrobcích v prodejnách.

Kdo už se rozhodne pro koupi nového spotřebiče, měl by se zamyslet i nad tím, jak náročný bude jeho provoz a kolik jej bude stát na spotřebované energii po celou dobu provozu. Webové stránky projektu Partnerství Zelená úsporám představují více jak 400 domácích pomocníků s nejúspornějším provozem.

Aktuálně program nabízí 126 chladniček a mrazniček třídy A+ a A++ a 77 myček nádobí. U praček si lze vybrat z 95 modelů energetické třídy A-10 % a lepších, tří kombinovaných praček a sušiček a osmi samostatných sušiček, z nichž některé mají dokonce energetickou třídu A-50 %. Kdo chce potěšit energeticky úsporným dárkem menších rozměrů, může sáhnout po některém z šesti nejúspornějších vysavačů. „Webové stránky Partnerství Zelená úsporám jsou spolehlivým vodítkem při výběru těch nejúspornějších spotřebičů, jejich nabídka je zároveň velmi pestrá, proto bych s nákupy začala právě tady," doporučuje 1. náměstkyně ministra životního prostředí Rut Bízková.

Energetická náročnost spotřebičů je vždy uvedena na tzv. energetickém štítku. Každý produkt má různě odstupňované kategorie energetické náročnosti svého provozu, s tím, že původně představovala energetická třída A ty nejlepší a nejúspornější spotřebiče. „Díky technickému pokroku však v mnoha případech musela vzniknout i kategorie A+, A++ a A+++, aby bylo možné zodpovědně rozlišit ty nejúspornější výrobky na trhu. Ve srovnání s nabídkou před několika lety je v některých kategoriích možné vybrat výrobky se spotřebou elektrické energie až o polovinu nižší," vysvětluje Juraj Krivošík, ze SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie, organizátor projektu.

Do programu Partnerství Zelená úsporám jsou zařazeny také žárovky a zářivky. Žárovičky na vánoční stromek mezi nimi sice nenajdeme, ale pro celoroční svícení si můžeme vybrat z více než 120 halogenových a LED žárovek a úsporných kompaktních zářivek. Praktické rady pro celou škálu domácích spotřebičů jsou dostupné na webových stránkách programu Partnerství Zelená úsporám.Aktuality

09.01.2017 170 milionů na energeticky úsporné renovace veřejných budov

MŽP vyhlašuje třetí výzvu k podávání žádostí o dotaci pro budovy veřejného sektoru. Kromě budov sloužících k poskytování služeb zaměřených na zdravotní lázeňskou léčebně rehabilitační péči, pro které byla určena druhá výzva, je ve třetí výzvě možné nově žádat o dotaci i na nevyužívané veřejné budovy, u kterých nelze doložit reálnou spotřebu energie v předchozím období a nelze je proto podpořit v jiných dotačních programech.

11.12.2015 MŽP vyhlašuje druhou výzvu pro budovy veřejného sektoru

Na energeticky úsporné renovace veřejných budov je k dispozici 150 milionů korun. Žádosti o dotace začne Státní fond životního prostředí ČR přijímat 15. prosince 2015 v 10 hod.

23.03.2015 Změna úředních hodin krajských pracovišť

Od dubna budou úřední hodiny na krajských pracovištích SFŽP ČR sjednoceny pro všechny programy. Krajská pracoviště budete moci navštívit v pondělí, ve středu a v pátek.

23.12.2014 Aktualizace Směrnice MŽP č. 9/2009

Dne 22. prosince 2014 ministr životního prostředí Richard Brabec podepsal Dodatek č. 7 ke Směrnici MŽP č. 9/2009.

18.12.2014 Krajské pracoviště v Kladně končí

Krajská pobočka SFŽP ČR v Kladně bude ke dni 30. 12. 2014 zrušena. Žádosti, které administruje, budou převedeny na KP Praha - SFŽP ČR, Olbrachtova 2006/9, 140 00 Praha 4.

15.10.2014 Odstávka informačních systémů SFŽP ČR

Z technických důvodů budou od pátku 17. října od 16 hod do sobotních 17 hod všechny informační systémy SFŽP ČR mimo provoz.

10.09.2014 Ministr prodloužil program Zelená úsporám pro veřejné budovy

Program Zelená úsporám pro budovy veřejného sektoru byl prodloužen až do konce roku 2016.

19.06.2014 Upozornění na omezení služeb informačních systémů SFŽP ČR

Z technických důvodů proběhne ve středu 25. 6. od 17 hodin mimořádná odstávka všech informačních systémů SFŽP ČR a elektronické pošty. Systémy budou částečně zprovozněny ve čtvrtek 26. 6. od 10 hod, k plnému obnovení provozu dojde v 16 hodin.

21.03.2014 Program Zelená úsporám je v cílové rovince

V programu Zelená úsporám již bylo vyplaceno přes 20 miliard korun. Vyzýváme všechny žadatele, kteří mají dokládat realizaci provedených opatření, aby toto doložení neodkládali, ale provedli co nejdříve.

12.11.2013 Dodatek č. 6 ke Směrnici MŽP č. 9/2009

Dne 11. listopadu 2013 byl ministrem životního prostředí Tomášem Janem Podivínským podepsán Dodatek č. 6 ke Směrnici MŽP č. 9/2009. Dodatkem byla prodloužena doba trvání Programu Zelená úsporám a upraveny závazné termíny týkající se administrace žádostí o poskytnutí podpory. Součástí dodatku je také upřesnění některých administrativních procesů a podmínek poskytování podpory.

» Další aktuality >>
Partneři

Program Ministerstva životního prostředí administrovaný Státním fondem životního prostředí ČR
zaměřený na úspory energie a obnovitelné zdroje energie v rodinných a bytových domech
Oficiální web programu Zelená úsporám